Crosă și puc

pagini din istoria hocheiului românesc

in biblioteca in biblioteca - scurte referinte pentru cartile despre hochei aparute in Romania

in biblioteca - carti despre hochei | scurte referinte pentru cartile despre hochei aparute in Romania

Virgil Crihan - "Hochei pe gheata" | Editura Sport-Turism, 1982

scris de Dan-C., data creării 12-02-2022

Dupa volumul "Hochei - pregatirea copiilor si juniorilor" aparut in 1977, Virgil (Virgiliu) Crihan a publicat in 1982, la aceeasi editura, o noua lucrare, adresata "cu precadere , unei etape si unui nivel superior de instruire. Este din punct de vedere metodic, didactic o continuare a lucrarii [citate mai sus] [...]. Intentia noastra a urmarit prezentarea unui material cat mai diversificat, fara pretentia de a fi epuizat subiectul, si la indemana tuturor celor care se ocupa de pregatirea echipelor noastre de hochei pe gheata". Jucand ca portar in activitatea sa competitionala - Virgil Crihan a acordat in acest volum - "O atentie sporita [...], printre alte subiecte, pregatirii multilaterale a portarilor, capitol deficitar in procesul de instruire a echipelor noastre de hochei".

Ca fost jucator (pe post de portar) acesta a activat la cluburile Vointa Suceava (1956-1960) de unde s-a transferat la Stiinta (mai tarziu Politehnica si Sportul Studentesc) Bucuresti unde a activat pana in 1973. A jucat 70 de meciuri in echipa nationala.

Din anul 1974 pana in 1989 a antrenat la Sportul Studentesc in paralel activand ca antrenor la loturile nationale de juniori si tineret. De asemenea a facut parte din colectivele de antrenori ale echipei nationale: 1978-1979 alaturi de Stefan Ionescu si Ioan Tiron; 1987-1988 alaturi de Alexandru/Sándor Kalamár.

Alte lucrari ale lui Virgil Crihan: Metoda unitară de pregătire (FRHG, 1980)Jocul portarului de hochei (1972); "Hochei - pregatirea copiilor si juniorilor" (1977).

* * *

Fotografii


Virgil Crihan - "Hochei pe gheata" | Editura Sport-Turism, 1982

Virgil Crihan - "Hochei pe gheata" | Editura Sport-Turism, 1982 | cuprins